Monday, September 8, 2014

Shakeology MISCONCEPTION #4

Shakeology is expensive.
To anyone who feels this product is expensive I know that I have not done my diligence in breaking down its REAL VALUE. Most people will agree that they would spend an average of $3 to $7 on a HEALTHY nutritious meal. I know most store-bought salads cost even more than that, and don’t contain nearly the dense concentration of nutrients. But on average, I think we can all agree healthy meals run between $3 and $7. Shakeology, at $4.33 per shake, comes in on the LOW END of average. (You can make Shakeology into a breakfast or lunch that you’d be buying anyway.) Not only are you spending less than you normally would, you’re also getting vital nutrients your body needs, that you just can’t get from your run-of-the-mill salad, plus the normal range of vitamins and minerals. So you can replace your VITAMINS, too. Sure, you may need a specific vitamin, based on your conditions, geography, or age—but in general, Shakeology will provide you with a solid base of your whole-food nutrients.
When was the last time you went to your grocery store and bought THIRTY meals all at once? Typically, I’m guessing, you buy a few days’ worth each time. When you buy a bulk bag of Shakeology, you are buying 30 of your shakes up-front. That means you’ll spend less money at the grocery store. Because of the grocery savings, I actually deduct my monthly Shakeology from my grocery budget. For the price, I cannot duplicate its vast quality of ingredients and nutrients.

-------------------
If you think you would like to try Shakeology and jump start YOUR healthy eating plan, join my 5 Day Shakeology shed on September 22. You will get 5 days worth of Shakeology and group support to help you along. Since this group usually fills up fast, I need to have commitments for this group by September 14. If you are interested, comment below or message me and I will send you more details.

No comments:

Post a Comment